Wycieczka śladami Bohaterów na Szaniec
W związku z omawianą na lekcjach języka polskiego lekturą ,,Kamienie na Szaniec’’ Aleksandra Kamińskiego 1 grudnia 2021 r. wybraliśmy się na wycieczkę śladami bohaterów książki.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu, w którym autor przepisywał swoje dzieło.
Ta biała oficyna położona na granicy Piastowa z Pruszkowem była dla nas prawie niedostępna. Dowiedzieliśmy się też, że w naszym mieście- Piastowie- mieszkał i uczył się Jan Bytnar ps. Rudy. Mieszkał przy ul. Błękitnej, dzisiejsza nazwa tej arterii to Axentowicza, a chodził do Szkoły Podstawowej nr 1.
Dalej ruszyliśmy do Warszawy. Byliśmy na terenie II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”, ale też Krzysztof Kamil Baczyński, któremu poświęcony był rok 2021.
W Parku Ujazdowskim, odnaleźliśmy popiersie Aleksandra Kamińskiego, ufundowane przez harcerzy, którzy niedaleko mają swoją siedzibę.
Kolejnym punktem programu była Aleja Szucha. Tutaj wysłuchaliśmy informacji o niej. Zobaczyliśmy tam cele oraz sprzęt wykorzystywany do przesłuchań przez gestapo.
Na Pawiaku poznaliśmy treść listów pisanych przez więzionych.
W dalszą drogę ruszyliśmy w miejsce przy Arsenale, czyli tam, gdzie bohaterowie- Alek i Zośka, ale przecież też inni- odbijali przyjaciela. Wyobraziliśmy sobie jak przebiegał atak na samochód, w którym przewożono Rudego, jak udało się przejąć Janka Bytnara i dwadzieścia pięć innych osób. Wreszcie, niestety- postrzał Alka w brzuch.
Wiemy przecież, że stan Bytnara był ciężki. Stan Alka był również poważny. Przyjaciele umarli tego samego dnia. Sytuacja spowodowała opracowanie dalszych działań. Wydano wyrok na gestapowcach. Pomszczono śmierć chłopców: w dzień imienin Rudego (zabito Schulza- oberscharfuhrera) i trzy tygodnie później (wykonano wyrok na Lange’m).
Ostatnim punktem programu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Oddaliśmy na nim hołd powstańcom.
Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” uświadomiła nam- uczniom ósmej klasy rozmiar zbrodni hitlerowskich z czasu II wojny światowej.
Nie można zapominać o naszej historii.
Patryk Zawiślak