W tym roku 5 października, w poprzednich latach w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego, obchodziliśmy Święto naszej Szkoły.
Być może tak miało być- w rocznicę bitwy pod Kockiem z 1939 roku zorganizowano uroczystości.
Zaczęło się od Mszy świętej w intencji społeczności szkolnej i tych, co zginęli w Powstaniu Warszawskim, odprawionej w kościele pw. Św. Michała Archanioła przez ks. Dariusza Partykę- proboszcza w/w parafii, w obecności uczniów, nauczycieli i najbliższych wychowanków Trójki skupionych przed ołtarzem przy sztandarze szkolnym.
Druga część oficjalnej uroczystości odbyła się przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy Szkole Podstawowej nr 3. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: p. Maria Makowska- zastępca burmistrza, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkoli, ks. Dariusz Partyka, uczniowie i ich rodziny. Odczytany został Apel Pamięci, zabrały głos: pani Agnieszka Leja- dyrektor Szkoły, pani Maria Makowska.
Złożono przed pomnikiem kwiaty I zapalono Znicz Pamięci.
Na część artystyczną zaproszono wszystkich do sali gimnastycznej. Było to Spotkanie z poezją Polski Walczącej kojarzonej z czasem Powstania Warszawskiego, bo przeplatającej się z fragmentami z Dziennika Tadeusza Dziera „Myśmy tu zawsze byli...”
Był czas na refleksję, uśmiech i łzy, wszystko w umiarze.
Młodzież przypomniała słowa gen. Tadeusza Bora- Komorowskiego nt. motywów podjęcia decyzji o powstaniu. Uświadomiła sobie i innym lub po prostu przypomniała, że o walce zdecydowano dużo wcześniej niż przed 1 sierpnia ’44., że walczono nie tylko z karabinem w ręce, ale też słowem, które 5 października skierowała do słuchaczy.
Uczniowie zaprezentowali poezję Antoniego Słonimskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Stroińskiego, Władysława Broniewskiego, Józefa Czechowicza, Jerzego Zagórskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Wacława Bojarskiego, Jana Miernowskiego i Leopolda Staffa.
Wydeklamowano również wiersze wystawione w Konkursie Poetyckim zorganizowanym w sierpniu 1944 przez żołnierzy III Rejonu VI Obwodu AK Praga, które zdobyły pierwsze trzy miejsca. Zwrócono uwagę, że autorzy podpisani byli jedynie pseudonimami: Ultor 693, Dan 693 i Eug.690. Utwory docenione przez jury Konkursu to: „1 sierpień 1944”, „Przyśniła się dzieciom Polska” oraz „Żołnierzom 690 zgrupowania”.
Niesamowite wrażenie zrobił występ jednej z uczennic, która zaśpiewała utwór „Warszawo ma” Andrzeja Własta.
Święto Szkoły zakończył o 17.00 Wieczór Poezji Polski Walczącej, który był kumulacją wiedzy historycznej i literackiej. Publiczność zgromadzona w sali nie szczędziła braw młodym artystom.
Łzy płynęły nie tylko opiekunom, rodzicom, ale i uczniom.
Ważne, że „ozwało się Alleluja w Galilei, i oboje anieli po kolei, potem salwa rozległa się głucha...”, bo to dało optymistyczne zakończenie czasu bardzo tragicznego dla Polski.
Przemówienie końcowe należało do p.Agnieszki Lei- dyrektor Szkoły i p. Grzegorza Szuplewskiego burmistrza Piastowa.
5 października społeczność szkolna i wszyscy zaproszeni goście oddali to, co należne Bohaterom Powstania Warszawskiego- cześć i chwałę.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!