• Badacze powietrza z naszej szkoły

W ubiegłym roku szkolnym monitorowaliśmy stan zapylenia powietrza przy pomocy samodzielnie skonstruowanych czujników. Był to projekt pod patronatem CN Kopernik.

W roku szkolnym 2022/23 bierzemy udział w projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Mamy już zamontowane profesjonalne urządzenie pomiarowe- czujnik powietrza. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości lokalnej społeczności Piastowa i w konsekwencji poprawy jakości powietrza i klimatu.

• Podsumowanie działań w projekcie ESSA

W tym roku szkolnym nasi uczniowie wraz nauczycielami i rodzicami kontynuowali uczestnictwo w projekcie antysmogowym ESA NASK.

Angażuje on całą naszą społeczność szkoły w walkę o wspólną sprawę, jaką jest czyste powietrze.

Działania, które podjęliśmy w tym roku to:

• na budynku szkoły zostało zamontowane urządzenie pomiarowe
        • nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu wstępnym dla szkolnych koordynatorów  Edukacyjnej Sieci Antysmogowej
        • nauczyciele i uczniowie brali udział w kursie e-learningowym Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) pod nazwą „Dzień Czystego Powietrza” za które uzyskali certyfikaty
        • koordynatorzy zorganizowali dla uczniów Szkolny Konkurs Plastyczny pt.: „Mój wróg SMOG”
        • uczniowie brali udział także w cyklu lekcji poświęconych problemowi SMOG-u i jego sposobów zwalczania
        • dla klas 1-3 koordynatorki projektu przygotowały scenariusze lekcji, zrobiły z nich mini zbiór i umieściły w szkolnej bibliotece
        • na lekcjach przyrody uczniowie klas czwartych tworzyli plakat Smoka SMOGA, rozwiązywali krzyżówki oraz oglądali bajkę pod tytułem „Książę i zły SMOG”
        • uczniowie klas starszych, przeprowadzili lekcję otwartą pod nazwą „Weź nie truj, o katastrofę nie trudno”. Wykonali też okolicznościowe plakaty i gazetkę na korytarzu szkolnym
        • uczniowie klas czwartych wzięli udział w akcji miejskiej „Sprzątanie mojego miasta”
        • uczennice i  uczniowie klas 8 mieli brali udział  w spotkaniu pt. „ Zmiany klimatu. Co zrobić, aby je powstrzymać?” organizowanym  przez uczniów i nauczycieli LO im. A. Mickiewicza w Piastowie w ramach projektu Erazmus
        • nauczyciele brali udział w webinarze „Mistrzowie energii – mistrzowie edukacji ekologicznej” oraz zapoznali się z wypowiedziami ekspertów na Kongresie OSE udostępnionym pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=XVtJyb2PKYE. Dostęp do webinaru udostępniono Nuczycielom i Rodzicom

Szkolni koordynatorzy projektu

Aneta Czyż-Pachołek

Anna Trębska

• W ramach uczestnictwa w projekcie wzięliśmy udział w konkursie „Przyszłość jest dziś Misja Ziemia”. Pracę konkursową przygotowali uczniowie klasy 8c. Nakręcili film o problemach SMOGU wokół naszej szkoły. Nagrodą główną są warsztaty  będące częścią programu edukacyjnego „Przyszłość jest dziś” realizowanego przez KPRM, NASK i Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne” i są związane z drugim modułem wystawy pod nazwą „Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia”, realizowanej przez Centrum Nauki Kopernik, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników w konkursie.

• Nagłówek

• Trzech uczniów klas 8 wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej.  W tym roku konkurencja była bardzo duża. Niemal 4700 uczniów podjęło wyzwanie i zgłosiło się do udziału w tegorocznym konkursie, który ESA już po raz drugi zorganizowała dla uczniów klas 7 i 8. Konkurs w całości odbył się w formule online  – na platformie olimpiadaesa.nask.pl. Na Każdym etapie olimpiady uczniowie odpowiadali na 40 pytań dotyczących zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatu. Po pierwszym etapie, który odbył się 30 marca, do dalszych rozgrywek przeszły 1044 osoby, a w finale zameldowało się 298 uczestników. Olimpiada znalazła się w wykazach kuratoryjnych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Uczeń naszej szkoły z klasy 8c Marcel Kowalski-Paszko uzyskał tytuł Finalisty II Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej.

Serdecznie gratulujemy wysokiego wyniku.

Szkolny koordynator konkursu

Aneta Czyż-Pachołek