W dniu 5.11.2021r. w Szkole Podstawowej Nr 3 w Piastowie, na lekcji języka polskiego w klasie 5b odbyła się konferencja prasowa z udziałem Phileasa Fogga i innych bohaterów książki pt: „ W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne. Konferencja ta przebiegała pod okiem nauczyciela języka polskiego Pani Moniki Szuplewskiej.
Tego dnia część uczniów klasy 5 wcieliło się w rolę bohaterów, a inni odgrywali rolę dziennikarzy. Padło wiele pytań dotyczących powieści, jak również pytań dotyczących bezpośrednio samych bohaterów. Dziennikarze byli bardzo skrupulatni. Phileas Fogg został zapytany m. in. o to w jakim mieście mieszka, co było przyczyną jego wyprawy w tak daleką podróż i kiedy ona się odbyła. Fogg oznajmił, że pochodzi z Londynu, a w dniu 2 paździenika 1872 roku rozpoczął podróż w 80 dni dookoła świata, ponieważ tego dnia założył się z kolegami z klubu „Reforma” o 4 tysiące funtów, że dokona tego w tak krótkim czasie. Inspektor Fix w odpowiedzi na pytania skierowane do siebie opowiedział o przekonaniu, że to Fogg jest sprawcą napadu na bank. Z tego też powodu aresztował go niesłusznie w Liverpoolu. Opowiedział również o tym, jak bardzo zdziwił się, kiedy Pan Phileas Fogg poirytowany jego mylnym osądem, wymierzył mu cios w twarz dwoma pięściami jednocześnie. Ta historia wzbudziła wiele zabawnych emocji, zarówno wśród bohaterów książki, jak i wśród dziennikarzy. Jan Obieżyświat, znany jako Jean Passepartout opowiadał o swojej pracy u Fogga, że nie spodziewał się, iż tyle przygód czeka go u jego boku. Chciał bowiem rozpocząć wreszcie spokojny tryb życia. Jakże mocno się zawiódł już na początku swej pracy. Powiedział również o tym, że cała ta podróż połączyła ich tak silnie, że z czasem stali się przyjaciółmi. Pani Auda opowiedziała, jak wdzięczna jest swojemu mężowi za uratowanie jej życia. Chciano przecież spalić ją na stosie. Podczas podróży u boku Phileasa cały czas martwiła się, że jej przyszły wybranek przegra zakład. Mimo wszystko, pewnie z miłości do niego, gdzieś w głębi serca wierzyła w jego sukces.
Konferencja trwała 45 minut, a odpowiedzi na zadawane pytania były bardzo wyczerpujące. Przysłuchując się jej można było wyciągnąć wiele wniosków, m. in. takich, że wyprawa Phileasa Fogga miała sens, ponieważ zawarł on nową bardzo ważną w jego życiu przyjaźń z Janem Obieżyświatem. Przeżył wiele przygód, które na pewno dużo go nauczyły, ale najważniejsze jest to, że poznał miłość swojego życia. Zarówno ona, jak i wspomnienia pozostaną z nim do końca.
Zuzanna Durmaj
Klasa 5b