Akcja „Bajeczni Adwokaci” w naszej świetlicy
16.04.20255W dniu 14 kwietnia w świetlicy odbyły się zajęcia dla klasy 1a i 1b, które opierały się na ogólnokrajowym programie Naczelnej Rady Adwokackiej „Bajeczni Adwokaci”. Są to zajęcia prowadzone w całej Polsce. Celem akcji Bajeczni Adwokaci jest przekazywanie wiedzy i języka prawniczego oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci. W trakcie naszych zajęć, które poprowadziła Pani Aneta Bęczkowska-Raczyńska odczytaliśmy fragment książki „Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”. Dzieci zaciekawione historią Misi Adwokatki i mieszkańców bajkowego lasu, dowiedziały się m.in: jak rozwiązywać spory; dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma; jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, policjanci i strażnicy leśni; jakie szkody w środowisku może wyrządzić coś tak małego takiego jak wyrzucona guma do żucia i jak cenny jest dostęp do czystej wody; jakie zagrożenia stanowią nielegalne wysypiska oraz jak istotne jest wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach.
Ponadto w dalszej części zajęć, ochotnicy z powagą przymierzyli prawdziwą adwokacką togę i już wiedzą, że żabot adwokata musi być w kolorze dostosowanym do wymagań polskiego prawa, czyli zielonym. Na zakończenie mali słuchacze otrzymali drobne upominki - tematyczne kolorowanki i zakładki do książek z głównym bohaterem bajki.
Dziękujemy serdecznie Pani Anecie za pouczające spotkanie i mile spędzony czas, i czekamy na następne zajęcia już w czerwcu!
Zabawy twórcze pastelami – zajęcia plastyczne w świetlicy
15.04.20256Na dworze nareszcie wiosna i piękna pogoda, a my w świetlicy szkolnej rozwijamy się plastycznie. Pomysły na tematy zajęć i nowe techniki plastyczne podsyła nam Pani Magdalena Skoczeń. W zeszłym tygodniu poznaliśmy technikę malowania pastelami olejnymi, rozcieranymi za pomocą patyczka higienicznego lub palca. Motyw artystyczny bardzo nam się spodobał.
Kolorowanie pastelami olejnymi na papierze uspokaja i rozwija wyobraźnię. „Pastelowe” zajęcia były bardzo kreatywne - powstały motyle, piórka, duszki, pejzaże, które nas zaczarowały. Nasze dzieci ćwiczymy sprawność ręki, dokładność i precyzję ruchów. Efekt wizualny niesamowity, a zadowolenie dzieci bezcenne.
Spróbujcie sami, swoje prace wykonać poznaną techniką malowania pastelami olejnymi!
Szkolny konkurs chemiczny „Mój przestrzenny model atomu…” rozstrzygnięty.
14.04.2025W naszej szkole odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu chemicznego pt. "Mój przestrzenny model atomu", w którym uczniowie klasy 7 oraz 8 mieli za zadanie stworzyć przestrzenny model wybranego atomu. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy z zakresu chemii oraz rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej uczniów.
Konkurs został ogłoszony miesiąc wcześniej, aby uczestnicy mieli czas na wybór atomu oraz przygotowanie swoich prac. Uczniowie mieli możliwość wykonania modelu dowolnie wybranego pierwiastka chemicznego, dzięki czemu konkurs obejmował zarówno atomy lżejszych pierwiastków, takich jak wodór, tlen, czy węgiel, jak i cięższych, bardziej złożonych struktur, np. miedzi czy żelaza.
Prace konkursowe miały zostać wykonane w formie przestrzennych modeli, co pozwoliło uczestnikom na zastosowanie różnorodnych materiałów, takich jak styropian, plastik, drewno, czy nawet elementy recyklingowe. Modele musiały uwzględniać strukturę atomu, czyli jądro z protonami i neutronami oraz krążące wokół elektrony, zgodnie z przyjętymi zasadami chemii atomowej.
Prace oceniane były przez komisję konkursową, która brała pod uwagę zgodność modelu z rzeczywistą strukturą atomu, estetykę wykonania oraz kreatywność w doborze materiałów. Wśród wielu fantastycznych modeli szczególnie wyróżniły się prace:
1. I miejsce – Julia Kosiorek klasa 7 a
2. II miejsce – Nikola Piotrowska , Maria Bryks klasa 8 a
3. III miejsce – Michał Słomiany klasa 7 a
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Konkurs "Mój atom" był dla uczniów świetną okazją do zgłębienia tematyki budowy atomu w sposób praktyczny. Uczniowie wykazali się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i dużą inwencją twórczą, a ich prace stanowiły wspaniałe przykłady nauki poprzez zabawę. Modele zostały wystawione w sali chemicznej gdzie każdy mógł podziwiać twórczość i zaangażowanie uczestników. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Już niedługo Wielkanoc
11.04.20252W środę tj. 9 kwietnia w grupie 0a robiliśmy palemki. Rodzice przynieśli wszystkie potrzebne materiały, więc wykonanie ich przez dzieci było ogromną przyjemnością. Dzieci wykazały się kreatywnością przy ozdabiniu swoich palemek. Każda z nich była piękna a radość dzieci bezcenna.
„Zielone fabryki słodyczy”
09.04.2025W poniedziałek 7.04 klasa 7 a wzięła udział w warsztatach „Zielone fabryki słodyczy” organizowanych przez BioCentrum Edukacji w Warszawie. Zajęcia przybliżyły uczniom tematykę niezwykle istotnego procesu, jakim jest fotosynteza. Podczas wykonywanych samodzielnie doświadczeń szukali odpowiedzi na pytania, dlaczego rośliny są niezwykle ważnymi organizmami, producentami tlenu oraz biomasy. Uczestnicy warsztatów sprawdzali, które z owoców zawierają najwięcej glukozy, jaką rolę dla roślin pełni skrobia, które owoce i warzywa i które części organizmów roślinnych zawierają jej najwięcej. Sprawdzali także, jakie barwniki są ukryte w tkankach roślin. To było niezwykłe doświadczenie w poznawaniu świata roślin.
DOBRO WRACA
08.04.2025WIELKIE PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH, DZIĘKI KTÓRYM DOSZŁO DO AKCJI - PACZKA NA KRESY ❤Panu Michałowi Wójcikowi i Firmie Fazer Polska
Państwu Agacie i Marcinowi Wachowicz i ich Firmie MW - Truck
Panu Krzysztofowi Piotrowskiemu i Firmie Netto
Parafii św. Michała Archanioł w Piastowie - księdzu Damianowi i Rafałowi
Radzie Rodziców z Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie,
w szczególności Pani skarbnik rady Ewelinie Siwak
Radzie Rodziców że Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Piastowie w szczególności Pani Sylwii Zielińskiej i Pani Annie Majek
Wszystkim Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i ludziom dobrej woli ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ DOBRO WRACA
KRESOWE HISTORIE
06.04.20256Najważniejszy dzień naszego pobytu (sobota), spotkanie z ludźmi i ich historiami, zaczął się od ataku zimy Nasi wolontariusze niezrażeni zmienną aurą przystąpili do pracy. Spotkania z Naszymi Rodakami zawsze pełne wzruszeń i życzliwości wypełniły nasz czas od rana do wieczora. Byliśmy w Livani i Jēkabpils, nazwy egzotyczne, ale LUDZIE CUDOWNI. Nasza młodzież spisała się na medal.
Drużyna Pierscienia wyruszyła
04.04.20255Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie, II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie, SP nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Piastowie i Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza w Piastowie. Tak silnej drużyny jeszcze nie było . Zaczęliśmy w Augustowie 03.04.25 r. Zwiedzamy, uczymy się i doświadczamy uroków Łotwy.
Sukces naszych uczniów w I Gminnym Konkursie Młodych Talentów „Mam Talent”
04.04.202516W dniach 26-28 marca w Szkole Podstawowej nr 5 w Piastowie odbył się I Gminny Konkurs Młodych Talentów „Mam Talent”. Wydarzenie, organizowane przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”, zgromadziło utalentowanych uczniów ze wszystkich piastowskich szkół. Młodzi artyści rywalizowali w sześciu kategoriach: Piosenkarz/Piosenkarka, Muzyk/Muzyczka, Recytator/Recytatorka, Akrobata/Tancerz, Pisarz/Pisarka oraz Twórca Plastyczno-Techniczny.
Z ogromną radością informujemy, że nasi uczniowie zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i uplasowali się w ścisłej czołówce konkursu. Zdobyliśmy aż 12 miejsc oraz 2 wyróżnienia, co jest najlepszym wynikiem ex aequo ze Szkołą Podstawową nr 5.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich talent, zaangażowanie i ciężką pracę. Dziękujemy również rodzicom i nauczycielom za wsparcie i motywację młodych artystów.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 13 czerwca w Szkole Podstawowej nr 5. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wyniki naszych uczniów:
Kategoria - PIOSENKARZ / PIOSENKARKA klasy I-III SP
I miejsce - Alicja Majek kl. 3a
II miejsce - Aleksandra Olszewska kl. 1b
wyróżnienie: Barbara Jaszczycha kl. 2b
Kategoria - PIOSENKARZ / PIOSENKARKA klasy IV-VIII SP
I miejsce - Gabriela Waszczak kl. 8a
wyróżnienie: Maria Olszewska kl. 4a
Kategoria - MUZYK / MUZYKA klasy I-III SP
II miejsce - Ksawery Morgiewicz kl. 3a
Kategoria - MUZYK / MUZYKA klasy IV-VIII SP
II miejsce - Bartłomiej Kasprzyk kl. 6b
Kategoria - RECYTATOR / RECYTATORKA klasy I-III SP
II miejsce - Natan Słomczyński kl. 1b
Kategoria - RECYTATOR / RECYTATORKA klasy IV-VIII SP
III miejsce - Kamila Rosińska kl. 8a
Kategoria - TWÓRCA PLASTYCZNO - TECHNICZNY kl. I-III SP
I miejsce - Zlata Romanenko kl. 3a
III miejsce - Zofia Olaszek kl. 3b
Kategoria - TWÓRCA PLASTYCZNO - TECHNICZNY kl. IV-VIII SP
II miejsce - Nina Wasilewska kl. 5a
Kategoria - TANCERZ / AKROBATA / GIMNASTYK kl. I-III SP
II miejsce - Nadia Wysokińska kl. 1b
Kategoria - TANCERZ / AKROBATA / GIMNASTYK kl. IV-VIII SP
III miejsce - Zofia Gaweł kl. 7a
Biegowe zmagania w Piastowie
01.04.20258Ostatniego dnia marca na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Piastowie odbyły się wymagające biegi przełajowe w ramach PLS. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli. W pełnym składzie i zmotywowani stawili się do walki o jak najlepsze miejsca. Wszyscy walczyli bardzo dzielnie, jednak podium udało się zdobyć tylko kilku osobom:
Klasy 6: Michał Dumała I miejsce, Maksymilian Gruszecki II miejsce;
Klasy 7: Julia Kowalska-Paszko I miejsce;
Klasy 8: Wiktoria Lastoa II miejsce, Marcin Markocki II miejsce.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich nauczycielom w-f.
Kolejna Paczka spakowana
28.03.2025Znowu czeka Nas podróż na Kresy. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele nie zawiedli. Razem możemy góry przenosić.
WIELKIE DZIĘKI!
Światowy Dzień Wody
26.03.202522 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto to zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
O tym, jak ważna jest woda, przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły poprzez uczestnictwo w specjalnych lekcjach poświęconych tematowi kryzysu wodnego. Uczniowie wzięli udział w webinarium „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie?”, obejrzeli ciekawą prezentację :„Dostępność wody na świecie” oraz wykonali doświadczenia z wodą na lekcjach chemii i przyrody. Przygotowane zostały konkursy tematyczne: Quiz „Kropla wiedzy o wodzie” oraz konkurs na wiersz- rymowankę „o Wodzie „”. W tym dniu dzieci ubrały się na niebiesko i swoje sale udekorowały ozdobami związanymi z wodą.
Działania podjęte tego dnia w naszej szkole uświadomiły każdemu, że woda jest największym darem i każdy z nas powinien ją chronić oraz nauczyć się we właściwy sposób ją wykorzystywać.
Światowy Dzień Wody w szkole został przygotowany przez Edytę Sawko, Beatę Szymanik i Katarzynę Bedyńską. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Warsztaty w świetlicy – „Maty węchowe dla psów”
25.03.2025W środę 19.03.25r. w naszej świetlicy odbyły się kolejne warsztaty, tym razem wykonywania „mat węchowych” na rzecz pomocy dla piesków z Fundacji „PSIEBOJOWI”.
Mata węchowa to świetna zabawka terapeutyczna dla każdego psa bez względu na jego wiek, rasę i wielkość. Pobudza naturalny instynkt psa do pracy nosem, zachęcając go do poszukiwania pożywienia czy też nagrody ukrytej między kawałkami materiału. Zabawy węchowe dla psów mają mnóstwo zalet m.in.: pochłaniają nadmiar energii, redukują stres, spowalniają spożywanie posiłków.
Podczas warsztatów dzieci wraz z nauczycielami nauczyli się jak zrobić matę węchową dla psa wykorzystując skrawki różnego rodzaju materiałów. Umiejętności zdobyte na warsztatach będzie można wykorzystać do samodzielnego wykonania maty węchowej dla własnego czy innego zaprzyjaźnionego pieska.
Wykonane podczas naszych zajęć maty węchowe i szarpaki dla psów, będą sprzedawane w najbliższym czasie na stoisku przy świetlicy. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz pomocy podopiecznym z Fundacji PSIEBOJOWI.
Spotkanie z alpakami
18.03.2025W dniu 13.03.2025r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z alpakami.Alpaki to ssaki z rodziny wielbłądowatych, bliscy krewni lamy. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Mimo że pochodzą z tak daleka z łatwością przystosowały się do naszego klimatu. Ich łagodny charakter, rozbrajające spojrzenie i ciekawskie usposobienie sprawiają, że doskonale nadają się do pracy zajęciowej. Alpaki są bardzo czystymi zwierzętami, a ich mięciutka wełna słynie z hipoalergicznych właściwości i dostarcza niesamowitych doznań sensorycznych. Alpaki są wykorzystywane w animaloterapii. Przebywając ze zwierzętami dzieci wyciszyły się, początkowo nieufne po chwili jednak z chęcią głaskały i karmiły alpaki. Celem spotkania było zaciekawienie dzieci otaczającą je naturą, nauka szacunku i wrażliwości dla żywych stworzeń.
Archiwum Aktualności
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 121983